Plexiglass ClearCut extruded 4x2050x4050mm opal LT35
Code: 30834Related products
Product detailed description
Design: opal
Panel size: 2050 x 4050 mm
Panel thickness: 4 mm
Transmittance: 93%
This extruded plexiglass has good light diffusion properties. It is easily thermoformable and suitable for milling, cutting, gluing, drilling, polishing and reshaping. It can be cold-bent.
It has a light, hard surface and is highly resistant to temperatures ranging from -40°C to +80°C.
Plexiglass is resistant to weathering and UV radiation.
Applications include hanging walls, backlit signs, design elements, sales stands, furniture and the automotive industry.
It is a 100% recyclable material.
Additional parameters
| Category: | Opal |
|---|---|
| Weight: | 39.5 kg |
| Availability: | On request |
| Color: | Opal |
| Dimension width: | 2050 mm |
| Dimension length: | 4050 mm |
| Dimension height: | 4 mm |
| Light transmission: | 92-100 |
| Type: | cast |
| Protection foil: | On both sides |
| Cutting to size - sheets: | Ano |
| Cutting to size - profiles: | No |
| The item has been sold out… | |




