LED Module OM3 100lm/W 12V DC 5W 6500K 500lm
Code: 541823Related products
Product detailed description
LED modules not only for large-scale advertising
LED modules OM3 12V with IP65 protection designed for all LED applications, not only in illuminated advertising. Due to their high resistance to external influences, their use is truly versatile (e.g.: 3D letters, light boxes, panels, architectural decorative lighting of interiors and exteriors and others...). We recommend them to a depth of 15 to 30 cm.
The modules have a self-adhesive foil, but after checking the light transmission, we still recommend securing them with screws or assembly glue (e.g. MAMUT, etc.).
For reliable operation and long service life, it is necessary to ensure sufficient air circulation to cool the chips. Overheating significantly reduces service life.
Specifications
- Voltage: 12 VDC
- Power consumption: 5 W
- Maximum number of modules in a row: 10 pcs
- Colour: 6500 K
- Luminous flux: 500 lm
- Efficiency: 100 lm/W
- Operating temperature: -30°C to +60°C
- Protection: IP65
- In-depth application: 150-300 mm
- Guarantee: 5 years
- Lifespan: 25 000 hours
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 170°
- Distance between centers: 400 mm
- Dimensions: 64 × 60 × 7,6 mm
- Weight: 29 g
- Chip manufacturer: Epistar
- LED type: SMD 3030
Recommended layout of LED modules
| Depth | Axis spacing | lm/m² |
|---|---|---|
| 150 mm | 350 x 350 mm | 4 082 |
| 160 mm | 360 x 360 mm | 3 858 |
| 170 mm | 370 x 370 mm | 3 652 |
| 180 mm | 380 x 380 mm | 3 463 |
| 190 mm | 390 x 390 mm | 3 287 |
| 200-300 mm | 400 x 400 mm | 3 125 |
Note: Recommended spacings apply to opal plexiglass LT 30%.
Additional parameters
| Category: | 12V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.01 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | White |
| Chromaticity temperature: | 6500 K |
| Number of LEDs: | 3 pcs |
| Number of modules in chain: | 50 pcs |
| Input voltage: | 12 |
| Power consumption / pc: | 5 W |
| Degree of IP protection: | 65 |
| Warranty period in months: | 60 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |



-1.jpg?68d3d670)