LED Module D170-1 150lm/W 24V DC 0,36W 7000K 54lm
Code: 541321Related products
Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
Are you looking for reliable and energy-efficient LED modules for lighting 3D graphics, advertising letters or light boxes? Our modern LED technology delivers top efficiency thanks to the innovative micro-lens design, which ensures uniform light dispersion over the entire applied area. Thanks to this advanced solution, LED modules can be installed in a ratio of up to 1:3 (depth/distance between centers), which significantly reduces the overall consumption of the modules while maximizing illumination.
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding quality and performance requirements and are suitable for both indoor and outdoor use. Thanks to their optimized parameters, they are the ideal solution for advertising and decorative lighting.
Specifications
- Voltage: 24 VDC
- Power consumption: 0,36 W
- Maximum number of modules in a row: 90 pcs
- Colour: 7000 K
- Luminous flux: 54 lm
- Operating temperature: -25°C to +60°C
- Storage temperature: -40°C to +85°C
- Protection: IP67
- In-depth application: 30-110 mm
- Guarantee: 5 years (including 6 months extended warranty)
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 175°
- Distance between centers: 136,1 mm
- Dimensions: 26,1 × 16 × 11,38 mm
Recommended layout of LED modules
| Depth | Axis spacing | lm/m² |
|---|---|---|
| 30 mm | 60 x 60 mm | 17 000 |
| 40 mm | 80 x 80 mm | 9 563 |
| 50 mm | 100 x 100 mm | 6 120 |
| 60 mm | 110 x 110 mm | 5 058 |
| 70 mm | 120 x 120 mm | 4 250 |
| 80 mm | 135 x 135 mm | 3 358 |
Additional parameters
| Category: | 24V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.008 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | White |
| Chromaticity temperature: | 7000 K |
| Number of LEDs: | 1 pcs |
| Number of modules in chain: | 100 pcs |
| Luminous flux: | 54 lm |
| Efficiency: | 150 lm / W |
| Input voltage: | 24 |
| Power consumption / pc: | 0,36 W |
| U / I power supply method: | U |
| Degree of IP protection: | 67 |
| Warranty period in months: | 60 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |



-1.jpg?68d3d670)