LED Module D165-1 117lm/W 12V DC 0,36W 7000K 42lm
Code: 531321Related products
Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
Are you looking for reliable and energy-efficient LED modules for illuminating 3D graphics, advertising letters or light boxes? Our modern LED technology delivers top efficiency thanks to the innovative micro-lens design, which ensures uniform light dispersion across the entire applied area.
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding quality and performance requirements and are suitable for both indoor and outdoor use. Thanks to their optimized parameters, they are the ideal solution for advertising and decorative lighting.
Specifications
- Voltage: 12 VDC
- Power consumption: 0,36 W
- Maximum number of modules in a row: 50 pcs
- Colour: 7000 K
- Luminous flux: 42 lm
- Operating temperature: -25°C to +60°C
- Protection: IP65
- In-depth application: 30-80 mm
- Guarantee: 5 years (including 6 months extended warranty)
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 160°
- Distance between centers: 123 mm
- Dimensions: 35 × 16 × 6 mm
Note: The extended warranty includes additional installation costs, up to 3 times the value of the claimed LED modules.
Recommended layout of LED modules
| Depth | Axis spacing | lm/m² |
|---|---|---|
| 30 mm | 50 x 50 mm | 16 800 |
| 40 mm | 60 x 60 mm | 11 667 |
| 50 mm | 70 x 70 mm | 8 571 |
| 60 mm | 80 x 80 mm | 6 563 |
| 70 mm | 90 x 90 mm | 5 185 |
| 80 mm | 100 x 100 mm | 4 200 |
Note: Recommended spacings apply to opal plexiglass LT 30%.
Additional parameters
| Category: | 12V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.004 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | White |
| Chromaticity temperature: | 7000 K |
| Number of LEDs: | 1 pcs |
| Number of modules in chain: | 50 pcs |
| Luminous flux: | 42 lm |
| Efficiency: | 117 lm / W |
| Input voltage: | 12 |
| Power consumption / pc: | 0,36 W |
| Degree of IP protection: | 65 |
| Warranty period in months: | 60 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |
| Balení: | 200/1200/2400 |



-1.jpg?68d3d670)