LED Module DXF-3-C SMD2835 12V DC 1,2W IP68 6500K
Code: 521513Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
Compact LED modules are the ideal solution that combines reliability with an excellent price-performance ratio. Thanks to a special optical lens with a wide beam angle, uniform light distribution is ensured over the entire application area. The modules are designed for flexible use and are ideal for backlighting light boxes. The wide beam angle also allows for installation with larger spacings, which means that a significantly smaller number of LED modules are needed for high-quality and smooth illumination.
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding quality and performance requirements and are suitable for both indoor and outdoor use. Thanks to their optimized parameters, they are the ideal solution for advertising and decorative lighting.
Specifications
- Voltage: 12 VDC
- Power consumption: 1,2 W
- Maximum number of modules in a row: 30 pcs
- Colour: 6500 K
- Luminous flux: 110 lm
- Operating temperature: -20°C to +50°C
- Protection: IP68
- In-depth application: 130-300 mm
- Guarantee: 5 years
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 140°
- Distance between centers: 212 mm
- Dimensions: 72 × 17 × 10,4 mm
Recommended layout of LED modules
| Depth | Axis spacing | lm/m² |
|---|---|---|
| 130 mm | 160 x 120 mm | 5 729 |
| 140 mm | 170 x 120 mm | 5 392 |
| 150 mm | 180 x 130 mm | 4 701 |
| 160 mm | 180 x 130 mm | 4 701 |
| 170 mm | 190 x 140 mm | 4 135 |
| 180 mm | 200 x 140 mm | 3 929 |
| 190 mm | 210 x 140 mm | 3 741 |
| 200-300 mm | 210 x 150 mm | 3 492 |
Additional parameters
| Category: | 12V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.01 kg |
| EAN: | 8596032059830 |
| Availability: | In stock |
| Color: | White |
| Chromaticity temperature: | 6500 K |
| Number of LEDs: | 3 pcs |
| Input voltage: | 12 |
| Power consumption / pc: | 1,2 W |
| Degree of IP protection: | 68 |
| Warranty period in months: | 60 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |
| Balení: | 700 |




