LED Module DX3-3 12V DC 0,72W blue 10lm
Code: 553313Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
LED modules DX3-3 DC12V with IP65 protection designed for all LED applications, not only in illuminated advertising. Due to their high resistance to external influences, their use is truly versatile (e.g.: letters, panels, architectural decorative lighting of interiors and exteriors and others...).
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding requirements for quality and performance, and are suitable for use indoors and outdoors. Thanks to optimized parameters, they are an ideal solution for advertising and decorative lighting. The modules have a self-adhesive film, but after checking the illumination, we still recommend securing them with screws or mounting adhesive (e.g. MAMUT, etc.). For reliable operation and long service life, it is necessary to ensure sufficient air circulation to cool the chips. Overheating significantly reduces service life.
Specifications
- Voltage: 12 VDC
- Power consumption: 0,72 W
- Maximum number of modules in a row: 36 pcs
- Colour: blue
- Luminous flux: 10 lm
- Operating temperature: -25°C to +60°C
- Protection: IP65
- In-depth application: 80-120 mm
- Guarantee: 5 years
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 160°
- Distance between centers: 210 mm
- Dimensions: 70 × 16 × 6 mm
Additional parameters
| Category: | 12V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.014 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | Blue |
| Number of LEDs: | 3 pcs |
| Number of modules in chain: | 25 pcs |
| Luminous flux: | 10 lm |
| Efficiency: | 14 lm / W |
| Input voltage: | 12 |
| Power consumption / pc: | 0,72 W |
| Degree of IP protection: | 65 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |
| Balení: | 100 |



-1.jpg?68d3d670)