LED Module D170-3 150lm/W 24V DC 1,08W 7000K 162lm
Code: 541323Related products
Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
Are you looking for reliable and energy-efficient LED modules for lighting 3D graphics, advertising letters or light boxes? Our modern LED technology delivers top efficiency thanks to the innovative micro-lens design, which ensures uniform light dispersion over the entire applied area. Thanks to this advanced solution, LED modules can be installed in a ratio of up to 1:3 (depth/distance between centers), which significantly reduces the overall consumption of the modules while maximizing illumination.
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding quality and performance requirements and are suitable for both indoor and outdoor use. Thanks to their optimized parameters, they are the ideal solution for advertising and decorative lighting.
Specifications
- Voltage: 24 VDC
- Power consumption: 1,08 W
- Maximum number of modules in a row: 50 pcs
- Colour: 7000 K
- Luminous flux: 162 lm
- Operating temperature: -25°C to +60°C
- Storage temperature: -40°C to +85°C
- Protection: IP67
- In-depth application: 120-200 mm
- Guarantee: 5 years (including 6 months extended warranty)
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 175°
- Distance between centers: 274,1 mm
- Dimensions: 74,1 × 16 × 10,98 mm
Recommended layout of LED modules
| Depth | Axis spacing | lm/m² |
|---|---|---|
| 120 mm | 150 x 210 mm | 5 829 |
| 130 mm | 160 x 220 mm | 5 216 |
| 140 mm | 170 x 230 mm | 4 696 |
| 150 mm | 180 x 240 mm | 4 250 |
| 160 mm | 190 x 250 mm | 3 865 |
| 170 mm | 200 x 260 mm | 3 531 |
| 180 mm | 200 x 260 mm | 3 531 |
| 190 mm | 200 x 260 mm | 3 531 |
| 200 mm | 200 x 260 mm | 3 531 |
Additional parameters
| Category: | 24V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.019 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | White |
| Chromaticity temperature: | 7000 K |
| Number of LEDs: | 3 pcs |
| Number of modules in chain: | 50 pcs |
| Luminous flux: | 162 lm |
| Efficiency: | 170 lm / W |
| Input voltage: | 24 |
| Power consumption / pc: | 1,08 W |
| U / I power supply method: | U |
| Degree of IP protection: | 67 |
| Warranty period in months: | 60 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |



-1.jpg?68d3d670)