LED Module DNW-3-S 12V DC 0,8W IP68 RGB PANORAMA
Code: 529533Product detailed description
High-efficiency LED modules for 3D graphics, letters and lightboxes
New LED module DNW 3led RGB with IP68 protection designed for 3D illuminated advertising and other LED applications. LED module manufactured on new injection molds guarantees excellent results at a low price. Their high resistance to external influences makes them suitable for versatile use (e.g.: letters, panels, architectural decorative lighting of interiors and exteriors and others...). DNW 3led RGB modules are characterized by extended service life, balanced luminosity and innovative design.
Key features of LED modules
- High efficiency: Uniform light without shadows.
- Wide application: Ideal for 3D graphics, letters and light panels (lightboxes).
- Energy saving: A smaller number of LED modules is enough to achieve a perfect result.
Our LED modules are designed to meet the most demanding requirements for quality and performance, and are suitable for use indoors and outdoors. Thanks to optimized parameters, they are an ideal solution for advertising and decorative lighting. The modules are equipped with 3M foam adhesive tape, but after checking the light transmission, we still recommend securing them with screws or mounting adhesive, such as MEGA fix.
Specifications
- Voltage: 12 VDC
- Power consumption: 0,8 W
- Maximum number of modules in a row: 150 pcs
- Colour: RGB
- Luminous flux: 10,2 lm
- Operating temperature: -25°C to +50°C
- Protection: IP68
- In-depth application: 70-200 mm
- Guarantee: 3 years
- Dimmable: Yes
- Divisibility: Between each LED module
- Angle: 140°
- Distance between centers: 161 mm
- Dimensions: 72 × 15 × 7,4 mm
Additional parameters
| Category: | 12V Backlight |
|---|---|
| Weight: | 0.012 kg |
| Availability: | In stock |
| Color: | RGB DIGI |
| Number of LEDs: | 3 pcs |
| Input voltage: | 12 |
| Power consumption / pc: | 0,8 W |
| Degree of IP protection: | 68 |
| Warranty period in months: | 36 |
| Cutting to size - sheets: | No |
| Cutting to size - profiles: | No |
| Balení: | 700 |




